Bezpieczny hosting a konwersje w sklepie internetowym

Czy hosting może mieć znaczenie dla współczynnika konwersji sklepu internetowego? Okazuje się, że tak i to niebagatelne.

Konwersja to tajemnicze słowo, którym chętnie posługują się specjaliści od marketingu internetowego, za którym kryje się de facto dość łatwe wyjaśnienie. Konwersja są to akcje jakie podejmuje użytkownik internetu w wyniku przeprowadzonej kampanii reklamowej lub działań SEO. Innymi słowy konwersja to takie działania jakie firma chce, aby klient podjął na jej stronie czy w jej sklepie. W przypadku sklepów internetowy najczęściej akcją, której chce jego właściciel jest dokonanie zakupu produktów online, może nić być także złożenie zamówienia, wypełnienie formularza rejestracyjnego czy zapisanie się do newslettera.

Jak się okazuje wyznacznikiem konwersji w sklepie internetowym mogą być nie tylko elementy związane stricte z kampanią reklamową, przekazem internetowym, jakością czy ceną produktów, znaczenie może mieć także odpowiedni hosting.

Co wspólnego ma hosting z konwersjami? Zasadniczo odpowiedni hosting może mieć ogromne znaczenie dla konwersji, aby zwiększyć wskaźnik konwersji należy zadbać o wydajny i bezpieczny hosting. Hosting spełniający takie wymagania można znaleźć między innymi w wer.pl.

Od wydajności hostingu zależy jego szybkość, a w zasadzie szybkość ładowania się sklepu internetowego. Jak pokazują badania, każda sekunda ładowania się sklepu sprawia, że traci on 7% możliwych konwersji, a jest to równoznaczne z utratą 7% potencjalnych klientów. Ponadto jak pokazują badania Google, jeśli jakaś strona ładuje się dłużej niż 3 sekund to 25% użytkowników internetu rezygnuje zupełnie z jej odwiedzenia. Naturalnie szybkość ładowania się strony nie zależy wyłącznie od hostingu ma tutaj znaczenie także jej optymalizacja oraz jakość samego kodu, jednak parametry hostingu także nie pozostają bez znaczenia, dlatego też wybierając hosting warto przyjrzeć się parametrom i wybrać ten, który lepiej będzie odpowiadał wymaganiom sklepu internetowego.

Drugą kwestią, która może sprawiać, że wskaźnik konwersji będzie niewielki jest brak protokołu SSL. SSL to skrót od Secure Socket Layer i oznacza certyfikat bezpieczeństwa, który sprawia, że dane przesyłane przez internet są szyfrowane i zabezpieczone. O posiadaniu przez stronę certyfikatu bezpieczeństwa informuje kłódka znajdująca się w polu adresu strony. Obecność takiego oznaczenia daje gwarancję bezpieczeństwa podczas zakupów, kiedy podawane są dane wrażliwe takie jak imię, nazwisko, adres czy numer konta lub karty kredytowej. Brak takiego zabezpieczenia sprawia, że część klientów rezygnuje z zakupów w sklepie a to przekłada się na niższy wskaźnik konwersji.