Inwestycja w firmę

 

Własna działalność gospodarcza to spore wyzwanie biznesowe. Bez kapitału początkowego i inwestycyjnego w zasadzie nie można mówić o większych szansach na rozwój. Takie kroki finansowe jednak powinny zostać podjęte, jeśli zależy nam na rozpoznawalnej marce, co za tym idzie większych zyskach. Inwestycja w takie działania marketingowo-biznesowe jest koniecznością. Jak zatem pozyskać inwestorów dla naszej firmy? Sposobów finansowania przedsiębiorstw jest całkiem dużo, wystarczy dobrze poszukać.

 

 

Rozpoczynając poszukiwania inwestora i finansowania firmy powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko propozycję zaciągnięcia kredytu w banku czy zdobycie inwestora na giełdzie. Kapitał może bowiem pochodzić z takich źródeł jak chociażby:

 

  • aniołowie biznesu

  • fundusze Venture Capital

  • czy środki unijne i państwowe

 

Każda z tych metod pozyskiwania kapitału ma oczywiście swoje wady i zalety. Być może właśnie dlatego po pomoc warto zgłosić się do profesjonalnej firmy doradczej, która oferuje takie usługi jak tutaj – pozyskanie inwestora. Przed rozpoczęciem aktywnych działań należy jednak przeanalizować rożne czynniki w tym między innymi:

 

  • etapy rozwoju przedsiębiorstwa

  • rodzaj branży

  • oferta konkurencji

  • wielkość i perspektywy rynku

  • wiedza i doświadczenie przedsiębiorcy i kadry pracowniczej

 

Inwestorzy Venture Capital

 

Poszukiwania inwestora bardzo często skupiają się w pierwszych etapach na przygotowaniu odpowiednich dokumentów. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszej oferty pomocy, wtedy powinniśmy pomyśleć o skontaktowaniu się z jak największa liczbą takich funduszy. Udział w spotkaniach i konferencjach branżowych również przynosi efekty. W momencie, gdy dojdzie już do pierwszego spotkania powinniśmy jak najlepiej zaprezentować ofertę naszej firmy. Atrakcyjna i profesjonalnie przygotowania prezentacja jest kluczem do sukcesu. W następnym etapie zainteresowany inwestor stara się pogłębić swoją wiedzę o firmie. W wielu przypadkach takich ruch inwestycyjny okazuje się bardzo korzystny dla obu stron, o czym możemy się przekonać na stronie – https://www.parp.gov.pl/korzysci-dla-inwestora-fpwi. Budowanie wizerunku kompetentnej i zorientowanej na rynku firmy jest podstawą działań marketingowych, które w znacznym stopniu umożliwiają małym jak i większym przedsiębiorcom dotarcie do zainteresowanych ofertą inwestorów.

 

 

Umowa inwestycyjna

 

W celu określenia kwestii wsparcia kapitałowego, którym ma być pozyskane dofinansowania, konieczne jest zawarcie stosownej umowy. Dla jednej ze stron jest to formalne zabezpieczenie swojej firmy. Obejmują między innymi takie informacje jak uchwały na walnych zgromadzeniach, wszelkie statuty spółki, powoływanie członków rady nadzorczej czy wszelkie opcje kupna, sprzedaży czy podziału kapitału spółki. Takie formalności muszą spełniać zarówno mali jak i więksi przedsiębiorcy. Każda firma musi w końcu zadbać o zbudowanie silnej, rozpoznawalnej i doświadczonej marki.

 

Firmy z dużym potencjałem

 

Inwestorzy obecnie interesują się przede wszystkim firmami, które mogą okazać się dla nich szansą do rozwoju i poprawy wizerunku. Mowa tu między innymi o przedsiębiorstwach posiadających przewagę nad konkurencją w branży, działających w sektorze nowych technologii, posiadających dobrze opracowany plan działania czy oferujące potencjał wzrostu zysków.

 

Rozwój start -upu

 

Pozyskiwaniem inwestorów interesują się w sszczególności start-upy, czyli firmy dopiero rozpoczynające swoją przygodę ze światem biznesu i finansów. Wówczas podczas pozyskiwania inwestora konieczne jest przygotowanie się do spotkania przez działania, takie jak wiedza o rynku, plan rozwoju start-upu, analiza strategii cenowych czy sposoby dotarcia do klienta. Dokładnych wskazówek dotyczących szukania inwestora i rozwijania biznesu dowiemy się za pośrednictwem tej strony – http://www.web.gov.pl/wiedza/587_4682_start-upie-znajdz-i-przekonaj-inwestora.html. Grunt to dobre nastawienie, solidne przygotowanie danych oraz wizja perspektywy rozwoju.