Jakie aspekty działania firmy wyznaczają wartość jej marki?

 

Wartość marki oferowanej przez dane przedsiębiorstwo to temat funkcjonujący w różnych obszarach nauk ekonomicznych, a nawet socjologicznych. Termin ten jest związany zarówno z kwestiami finansowymi, jak i zarządczymi czy też marketingowi.

Według jednej z książkowych definicji „wartości marki” (czy też „Brand equity” w literaturze obcojęzycznej), wyznaczana jest ona przez:

  • stopień lojalności klientów wobec firmy,

  • świadomość społeczną nazwy marki,

  • postrzegania danego produktu jako jakościowego,

  • siłę skojarzeń nabywców danego produktu,

  • mierzalne ekonomicznie aktywa, czyli na przykład patenty czy znaki towarowe.

 

Jeśli przedsiębiorstwo chce w konkretny sposób wyznaczyć wartość swojej marki powinna zaangażować wykwalifikowanych konsultantów biznesowych.
Jeśli przedsiębiorstwo chce w konkretny sposób wyznaczyć wartość swojej marki powinna zaangażować konsultantów biznesowych.

Jeśli przedsiębiorstwo chce w konkretny sposób wyznaczyć wartość swojej marki (na przykład do celów sprzedażowych czy licencyjnych), powinna zaangażować do tego celu obiektywnych, wykwalifikowanych konsultantów biznesowych. Świadczą oni swoje usługi w firmach takich jak np. ten link . Wartość marki przez nie ustalona przedstawiona zostaje w doskonale opracowanych podsumowaniach i raportach.