O serwerach, hostingu i domenie

Każda firma, która planuje poszerzyć swoją działalność o obszar internetu musi pomyśleć o własnej stronie internetowej, nie wystarczy jednak tylko zamówić projekt takiej strony, konieczny będzie jeszcze zakup domeny, serwera lub hostingu strony, tylko wówczas będzie mogła pojawić się ona w internecie, więcej na temat cen, dostępności i specyfikacji serwerów można znaleźć na stronach firm hostingowych.

Domena, czyli adres www

Zakup domeny to nic innego, jak zakup adresu www, pod którym dostępna będzie strona internetowa. Adres jest unikatowy, czyli pod danym adresem może istnieć tylko jedna strona www. Warto jednak wiedzieć, że domeny wykupuje się najczęściej na rok, po tym czasie konieczne będzie jej przedłużenie, jeśli tego nie zrobimy ktoś może nas uprzedzić i wykupić naszą domenę. Wiele firm przypomina swoim klientom o końcu ważności domeny, ale mimo to warto o tym pamiętać. Przy okazji wyboru domeny warto wybrać taką, która w oczywisty sposób wiąże się z profilem działalności firmy np. fryzjerkrosno lub z nazwą firmy. Jak pokazują badania internauci nie przywykli wpisywać w adresach www polskich znaków, dlatego lepiej jest wykupić domenę bez nich, a najlepiej dwie domeny, z których jedna będzie przekierowywała na drugą w sposób dla użytkownika niewidoczny.

Serwer

Serwer to komputer, na którym znajdują się pliki strony internetowej, aby była ona widoczna w sieci serwer musi być cały czas podłączony do internetu i uruchomiony. Wiele firm, aby nie kupować oddzielnego komputera woli skorzystać z usług hostingowych w ramach, których specjalistyczne firmy udostępniają serwery lub ich części klientom. Funkcjonują także serwery dedykowane są to serwery przeznaczone wyłącznie dla jednego klienta, oznacza to, że na takim serwerze znajdą się wyłącznie pliki firmy, która go wykupiła. Serwery współdzielone to serwery, na których znajdują się pliki stron różnych klientów.

Hosting

Hosting to usługa polegająca na udostępnieniu fragmentu serwera konkretnej firmie, taka przestrzeń dyskowa najczęściej wykorzystywana jest do przechowywania plików stron internetowych. Jak już wspomniano każda awaria, odcięcie serwera od prądu czy internetu powoduje zniknięcie strony www, dlatego też istotny jest tak zwany „uptime”, tym terminem określa się wyrażony w procentach czas bezawaryjnego działania serwera.

To najważniejsze informacje jakie powinien mieć każdy kto planuje stworzenie własnej strony www, niezależnie czy będzie to strona firmowa czy też nie.