Projektowanie ogrodów – skuteczna reklama

Profesjonalne projektowanie ogrodów jest dzisiaj coraz popularniejszą usługą. Z pomocy architekta krajobrazu korzystają nie tylko instytucje publiczne, ale także prywatni inwestorzy. Nie od dziś w końcu wiadomo, że to ogród staje się wizytówką danego budynku.

Nazwa firmy

Konkurencja w branży ogrodniczej z roku na rok jest coraz większa. Nic zatem dziwnego, że wiele firm szuka skutecznych sposobów promocji w dotarciu do jak największej grupy odbiorców. Okazuje się, że to właśnie nazwa firmy stanowi podstawę identyfikacji wizualnej firmy. Dlatego warto warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej nazwy jak i logo. To ona wywiera pierwsze wrażenie i jest tym samym odpowiedzialna za kojarzenie przez klientów produktów oraz usług z konkretną marką.

W przypadku branży ogrodniczej zalecane jest wymyślenie nazwy nawiązującej do natury. Najpopularniejsze skojarzenia związane są między innymi z kolorem zielonym, drzewami, kwiatami czy gatunkami poszczególnych roślin.

Jakość oferowanych usług

Projektowanie ogrodów w Polsce jest bardzo popularną usługą. Większość z nas nie ma czasu na skomplikowane zagospodarowywanie terenów przydomowych. W takim wypadku nieoceniona okazuje się pomoc architekta krajobrazu. Pragnienie chociaż małego ogrodu oraz otaczania się roślinami nie jest nikomu obce. Co więcej dla sporej części społeczeństwa samo zajmowanie się ogrodem i pielęgnacją różnych gatunków roślin staje się największą pasją i sposobem na relaks. Interesują nas między innymi takie usługi jak zakładanie ogrodów ozdobnych, zielarskich czy skalnych. Do tego tworzenie oczek wodnych czy projektowanie zieleni miejskiej także są często zmawianymi usługami ogrodniczymi.

Trendy ogrodnicze

W nowoczesnym ogrodnictwie cały czas pojawiają się nowe trendy. Wielu inwestorów szuka inspiracji w różnych zakątkach całego świata. Dlatego też zwiększa się między innymi zainteresowanie na ogrodu urządzone w stylu śródziemnomorskim.

Czym się charakteryzuje styl śródziemnomorski w ogrodzie?

Teraz nawet strefa klimatyczna nie jest większym problemem przy zakładaniu ogrodu. Nie musimy bowiem mieszkać w rejonie Morza Śródziemnego, aby stworzyć choćby namiastkę ciepła i bujnie kwitnących roślin w naszym ogrodzie. W licznych sklepach ogrodniczych z powodzeniem znajdziemy szeroką gamę roślin, która jest łatwa w uprawie nawet w naszym umiarkowanym klimacie. W przypadku niektórych odmian konieczne jest jednak ich odpowiednie zimowanie na przykład w szklarni lub przydomowej werandzie.

Niektóre typowo śródziemnomorskie rośliny można zastąpić podobnie wyglądającymi, a jednak bardziej dostosowanymi do naszych warunków pogodowych i glebowych. Wśród tych popularniejszych wymienić można między innymi:

  • róże

  • szałwie

  • hibiskusy

  • hortensje

  • bukszpan

  • czy winorośl

Rola nawierzchni

W przypadku ogrodów śródziemnomorskich dużą uwagę należy przywiązywać również do projektowania odpowiedniej nawierzchni. Raczej unika się umieszczania na działce dużych powierzchni trawiastych. W zamian za to właściciele ogrodów decydują się na stosowanie nawierzchni utwardzonych na przykład z użyciem naturalnego kamienia. W osiągnięciu śródziemnomorskiego klimatu pomagają między innymi kolorowe elementy dekoracyjne jak ozdobne płytki ceramiczne czy płaskorzeźby.

Mała architektura

Praca nad projektowaniem ogrodu należy zacząć oczywiście od sprawdzenia ukształtowania terenu i rodzaju gleby. Jednak wybór stylu, w jakim ogród ma zostać urządzony również jest istotnym elementem realizacji projektu. W trosce o pełną funkcjonalność terenów zielonych wokół domu dużą uwagę przywiązuje się między innymi do elementów małej architektury.

Konieczne okazuje się zatem wygospodarowanie miejsca na oryginalne, a do tego funkcjonalne meble ogrodowe. Na naszej liście zakupowej powinny znaleźć się między innymi ławka, stół z krzesłami czy ogrodowa huśtawka. W zależności od stylu ogrodu, dopuszczalne są również różne elementy dekoracyjne jak lampiony czy donice.

Pomoc przy projektowaniu ogrodu

Obecnie coraz popularniejszym trendem okazuje się zamawianie usług projektowania ogrodów. Firmę specjalizującą się w realizacji takich zleceń znajdziemy chociażby w tym miejscu – http://newgardenstyle.pl. Z ich pomocą możemy być pewni, że styl ogrodu będzie się idealnie komponował ze stylem domu. Czasami znalezienie takich fachowców okazuje się dość trudne i czasochłonne. Dlatego wskazówką może być poszukiwanie firm rozpoznawalnych na rynku i z jak najlepszą renomą. Nic zatem dziwnego, że wiele firm z tej branży szuka sposobu na dotarcie ze swoją ofertą do jak najszerszego grona klientów.

Oprócz ogrodów w stylu śródziemnomorskim, dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się w szczególności ogrody nowoczesne. Jedną z podstawowych kwestii podczas projektowania danego ogródka okazuje się dobór odpowiednich gatunków roślin. Doświadczeni architekci krajobrazu zdają sobie sprawę, jakie rośliny na danym podłożu będą się najlepiej prezentować i jednocześnie nie będą skomplikowane w pielęgnacji. Taki styl wybierany jest przede wszystkim przez osoby młode, pracujące i nie mające zbyt wiele czasu na intensywne zajmowanie się ogrodem. Dlatego proste i łatwe w utrzymaniu kompozycje roślinno-kwiatowe są przez nich szczególnie wysoko doceniane.

Jakie rośliny pojawiają się w nowoczesnych ogrodach?

Ogólnie rzecz ujmując najpopularniejsze stają się rośliny niewymagające stałego podlewania i do tego odporne na większość chorób jak i szkodników. Istotnym elementem takiej nowoczesnej architektury krajobrazu okazuje się być również znacznie ograniczona powierzchnia trawnika. W ten sposób minimalizujemy również konieczność częstego koszenia, grabienia czy nawożenia terenów zielonych wokół domu.

Najciekawsze rozwiązania w ogrodzie

Korzystając z pomocy projektanta ogrodu możemy liczyć na oryginalne rozwiązania kompozycyjne. Jednym z takich pomysłów okazuje się między innymi wprowadzenia tak zwanych zielonych ścian. W ten sposób przestrzeń koło tarasu zyskuje naturalnego charakteru. W przypadku tworzenia nowoczesnego ogrodu zaleca się również unikania roślin bujnie kwitnących. Dużo lepiej sprawdzą się wszelkie gatunki iglaste oraz zimozielone. Jednak wyjątkowo istotnym rozwiązaniem okazuje się być również wybranie stosownego oświetlenia. Styl minimalistyczny, to przede wszystkim jednobarwność. Oświetlenie powinno sprzyjać wypoczynkowi oraz podkreślać zalety kompozycji ogrodowych.