Skan 3D bezinwazyjny i inwazyjny

 

Tworzenie skanu 3D jest skomplikowanym procesem. Oczywiście odpowiednie urządzenia z http://www.solveere.pl/uslugi/23-skanowanie-3d.html umożliwiają przeprowadzenie takiej operacji. Jednak na przestrzeni czasu powstały 2 technologie umożliwiające 2 różne podejścia do skanowanych obiektów.

Skan 3D dotykowy i bezdotykowy

Skan bezinwazyjny to skan bezdotykowy. Umożliwia on skanowanie obiektu, bez kontaktu bezpośredniego skanera ze skanowanym obiektem. To świetnie się sprawdza w przypadku skanowania obiektów:

  • dużych,
  • trudno dostępnych,
  • delikatnych.

 

Skanowanie 3d jest skomplikowanym procesem tworzenia.
Skanowanie 3d jest skomplikowanym procesem.

 

Metoda inwazyjna skanu 3D nie jest taka straszna jak może to sugerować nazwa. Różni się ona po prostu tym, że tutaj skaner 3D dotyka skanowanego obiektu. Dlatego też jest nazywana metodą dotykową. Może doprowadzić do uszkodzenia delikatnych struktur, jednak za to świetnie się sprawdza tam gdzie jest potrzebna niezwykła dokładność. Dlatego metoda ta świetnie się sprawdza między innymi w projektach inżynierskich.

 

 

Oprócz tego metoda dotykowa jest znacznie bardziej czasochłonna niż wcześniej wspominana metoda bezdotykowa.

To są dwa podejścia do skanu 3D – każde z nich jest dobre, po prostu sprawdza się w innych sytuacjach. Warto być tego świadomym, ponieważ niektóre osoby próbują twierdzić, że skanowanie inwazyjne jest złe. Tak nie jest – ono sprawdza się świetnie tam, gdzie jest potrzebna niezwykła precyzja i gdzie zwykły skan 3D metodami bezdotykowymi byłby bezużyteczny.